Процесна сушарка GSI

6 Січень 2021 г.

 

Зібране зерно - природний продукт, який завжди містить багато вологи. Вона призводить до того, що зерно без відповідної переробки, одною з яких є сушіння, псується в процесі зберігання. Основна причина зниження посівних і врожайних властивостей насіння при зберіганні з підвищеною вологістю - активна життєдіяльність грибів з родів Penicillium, Fusarium, Alternaria, Helminthosporium (які успішно розмножуються при вологості зерна 17-21%. Тому, для того, щоб зберегти врожай без втрат, необхідно проводити очищення і сушіння зерна. А в підсумку, від якості і продуктивності роботи сушарки залежить собівартість виробництва зерна і прибуток від його реалізації в цілому.

Найбільш поширеним видом сушіння зерна на протязі ось вже довгого часу залишається обдув зерна нагрітим до невисокої температури - не більше 40-45°С для насіннєвого, 50-70°С для продовольчого та до 90-100°С для фуражного зерна повітрям. Такий вид сушіння дозволяє видалити вологу з насіння, ретельно контролювати його температуру на всіх етапах сушіння і вологість на вході - виході зерна з сушарки, попереджаючи перегрівання і пересушування. Це забезпечує збереження посівних якостей насіння (особливо олійних культур) при тривалому зберіганні.

Для сушіння зерна на ринку України ТОВ «ДЖИ ЕС Ю» (м. Київ) пропонує і реалізує процесні шахтні сушарки GSI (виробництва GSI International, США). Сушарки призначені для сушіння зерна /насіння зернових, бобових, кукурудзи, соняшнику, ріпаку, сої, рису за допомогою потоку теплого повітря, який утворюється при спалюванні твердого або рідкого палива в пальнику або печі і подається під тиском через зернові колонки за допомогою одного або декількох вентиляторів. Зерносушарки можуть успішно та якісно сушити зерно при температурах повітря оточуючого середовища від -10 до      +40°С і відносній вологості повітря не більше 95%. Українські аграрії в Житомирській, Черкаській, Донецькій та Одеський областях вже переконалися, що процесcні сушарки виробництва компанії GSI International (США) забезпечують надійне і максимально дбайливе сушіння всіх видів олійних, зернових і бобових культур: ріпаку, соняшнику, кукурудзи, сої, пшениці та ін.

Зерно надходить в сушарку (див. мал. 1) зверху через прийомний отвір в даху у накопичувальну камеру у верхній частині сушарки, де встановлені датчики мінімального та максимального рівня та вологи і рівномірно розподіляється по двом зерновим колонах (1), між якими знаходиться шахта гарячого повітря шириною 1,2 метра. На вході в накопичувальну камеру може бути встановлено зерновий бункер, тому сушарка може працювати з зерном коли є його максимальний рівень, оскільки надлишок зерна перенаправляється в зерновий силос.

Об'єм зерна розділений та знаходиться в двох сушильних колонах, які починаються з меншої товщини (280 мм) у першій частині сушарки, решта колони має більшу товщину - 380 мм. Це обумовлює можливість більшої швидкості сушіння на початковій стадії процесу, при однаковій температурі сушіння. Різні товщини сушильних колон дозволяють підвищити енергоефективність сушарки.

В складі сушарки наявний зернозмішувач – конструкційний компонент, що складається з нерухомих дефлекторів, які змінюють положення зерен у сушильній колонці, витісняючи зерно, яке знаходиться на стороні, де гаряче повітря, в сторону, звідки повітря надходить, і навпаки. Основна функція зернозмішувача - це стандартизація температури та вологості зерна у масі, забезпечення рівномірного його висихання.

Гаряче повітря надходить у технологічну верхню частину сушильної камери і проходить через зернову колонку в горизонтальному напрямку, перпендикулярним (90°) до зернової маси поперечним потоком. Усі моделі процесних сушарок можуть працювати з охолоджуючою камерою в ¼ колони зерна.

 

Типорозмірний ряд процесних сушарок GSI об’єднує широку серію сушарок         С-(300-800). Їх продуктивність знаходиться в широкому діапазоні. Так при сушінні кукурудзи з традиційною стартовою вологістю 20% до 15% продуктивність становить від 13,5 до 152 т/год. Продуктивність сушарки першочергово досягається за рахунок збільшення місткості шахти від 15,7 до 125,4 м куб. А місткість шахти збільшується за рахунок збільшення числа модулів по висоті сушарки. Всі модулі, висотою 3 метри, збираються на підлозі і згодом з’єднуються один з одним за допомогою крана. Внаслідок цьому їх висота зростає від 15,2 м до 33,1 м.

       Чим продуктивніша і вища сушарка – тим необхідно більше пронести теплоагента через сушильні та охолоджуючі секції сушарки. Для цього використовуються вентилятори. А їх привод – це електродвигуни. Їх потужність, починаючи від сушарки з продуктивністю 13,5 т/год, становить 39,5 кВт. І в самої потужної сушарки (С-758G, продуктивність - 127 т/год) потужність двигунів вентиляторів дорівнює аж 336 кВт. Ну і відповідно продуктивність вентиляторів досягає 54,8 м3/с. Вид палива, який використовується для отримання тепло агента, при використанні газового пальника – природний газ. Його мінімальний тиск не повинен бути меншим 0,7 кг/см2, а максимальний – 2,7 кг/см2. Номінальні витрати газу при сушінні зерна (на прикладі сушарки С-758G) становлять 675 м3/год.